Hasil graduan
Apa yang graduan Malaysia sebenarnya buat
Setiap tahun Kementerian Pendidikan Tinggi mengesan apa yang berlaku kepada graduan negara. Inilah data tersebut bagi 2023, merangkumi 304,466 graduan Malaysia, disusun mengikut bidang pengajian dan peringkat kelayakan, tanpa tambahan dan tanpa jualan.
Baca lajur pertama, bukan yang kedua. Bekerja, menyambung pengajian dan meningkatkan kemahiran semuanya hasil yang baik, dan bidang yang graduannya lazim menyambung ke kelayakan lebih tinggi akan kelihatan jauh lebih teruk daripada realiti jika anda hanya mengira siapa yang bekerja. 86.4% daripada semua graduan Malaysia melakukan salah satu daripada tiga perkara itu.
Jawapan ringkas
Berapa peratus graduan Malaysia mendapat kerja?
Menurut Kajian Pengesanan Graduan KPT, Statistik Pendidikan Tinggi 2023 (Bab 7), yang meliputi 304,466 graduan warganegara Malaysia pada 2023, 67.9% graduan bekerja dan 16.6% menyambung pengajian. Jika mereka yang meningkatkan kemahiran turut dikira, 86.4% bekerja, belajar atau meningkatkan kemahiran, manakala 10.2% belum bekerja. Kadar pekerjaan sahaja mengelirukan kerana menyambung pengajian juga hasil yang baik.
Bidang pengajian mana yang graduannya paling ramai bekerja atau menyambung pengajian?
Dalam Kajian Pengesanan Graduan KPT, Statistik Pendidikan Tinggi 2023 (Bab 7), Kejuruteraan, Pembuatan dan Pembinaan (91%) dan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (89.8%) mempunyai kadar tertinggi graduan yang bekerja, belajar atau meningkatkan kemahiran, berbanding 86.4% bagi semua bidang. Kadar terendah ialah Kesihatan dan Kebajikan (74.9%). Ini kadar kebangsaan bagi bidang yang luas, bukan bagi mana-mana program atau institusi tertentu.
Cukupkah diploma untuk mendapat kerja?
Kadar pekerjaan sahaja tidak menjawabnya. Dalam Kajian Pengesanan Graduan KPT, Statistik Pendidikan Tinggi 2023 (Bab 7), hanya 53.4% graduan diploma bekerja, tetapi 31.5% terus menyambung pengajian; dikira bersama, 85.7% bekerja, belajar atau meningkatkan kemahiran. Bagi graduan Sarjana Muda, 76.3% bekerja dan 84.6% bekerja, belajar atau meningkatkan kemahiran.
Berapa gaji permulaan graduan mengikut bidang?
Kami tidak menerbitkan angka gaji mengikut bidang. Bab 7 Statistik Pendidikan Tinggi menerbitkan status pekerjaan mengikut bidang, tetapi bukan gaji permulaan mengikut bidang. Kami belum memperoleh jadual gaji mengikut bidang yang boleh kami pertahankan, jadi kami tidak memaparkan sebarang angka.
Mengikut bidang pengajian
Disusun mengikut peratusan graduan yang bekerja, belajar atau meningkatkan kemahiran. Baris kebangsaan di bahagian bawah ialah rujukan untuk membaca setiap bidang. Angka bersendirian tidak banyak memberitahu anda.
- Kejuruteraan, Pembuatan dan Pembinaan91%
- Bekerja
- 70.6%
- Menyambung pengajian
- 18%
- Belum bekerja
- 6.5%
78,818 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Teknologi Maklumat dan Komunikasi89.8%
- Bekerja
- 64.7%
- Menyambung pengajian
- 23.1%
- Belum bekerja
- 8.3%
22,374 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Program dan Kelayakan Generik89.7%
- Bekerja
- 80.9%
- Menyambung pengajian
- 4.4%
- Belum bekerja
- 5.9%
68 graduan dikaji
- Sains Semulajadi, Matematik dan Statistik87.6%
- Bekerja
- 59.3%
- Menyambung pengajian
- 23.8%
- Belum bekerja
- 9.1%
13,565 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Perniagaan, Pentadbiran dan Perundangan86.6%
- Bekerja
- 68.7%
- Menyambung pengajian
- 16.5%
- Belum bekerja
- 11%
85,300 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Sastera dan Kemanusiaan85.1%
- Bekerja
- 63.5%
- Menyambung pengajian
- 20%
- Belum bekerja
- 13%
26,971 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Perkhidmatan84.5%
- Bekerja
- 68.6%
- Menyambung pengajian
- 15%
- Belum bekerja
- 13%
20,034 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Sains Sosial, Kewartawanan dan Maklumat84.4%
- Bekerja
- 69.2%
- Menyambung pengajian
- 12.6%
- Belum bekerja
- 12.6%
13,744 graduan dikaji
- Pertanian, Perhutanan, Perikanan dan Veterinar84.3%
- Bekerja
- 57%
- Menyambung pengajian
- 22.1%
- Belum bekerja
- 12.2%
4,826 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Pendidikan79.7%
- Bekerja
- 70.9%
- Menyambung pengajian
- 7.2%
- Belum bekerja
- 13.7%
21,284 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Kesihatan dan Kebajikan74.9%
- Bekerja
- 67.2%
- Menyambung pengajian
- 6.8%
- Belum bekerja
- 11.9%
17,482 graduan dikaji
Kerjaya dalam bidang ini - Semua bidang (kebangsaan)86.4%
- Bekerja
- 67.9%
- Menyambung pengajian
- 16.6%
- Belum bekerja
- 10.2%
Mengikut peringkat kelayakan
Soalan di sebalik jadual ini biasanya "cukupkah diploma, atau perlukah dia ijazah?". Jawapannya kurang jelas daripada apa yang kadar utama tunjukkan.
- Sijil93%
- Bekerja
- 69.3%
- Menyambung pengajian
- 23%
27,822 graduan dikaji
- Diploma85.7%
- Bekerja
- 53.4%
- Menyambung pengajian
- 31.5%
115,296 graduan dikaji
- Diploma Lanjutan93.8%
- Bekerja
- 87.5%
- Menyambung pengajian
- 6.3%
208 graduan dikaji
- Sarjana Muda84.6%
- Bekerja
- 76.3%
- Menyambung pengajian
- 5.1%
135,522 graduan dikaji
- Diploma Pascasiswazah79.4%
- Bekerja
- 77.4%
- Menyambung pengajian
- 1.1%
2,983 graduan dikaji
- Sarjana93.8%
- Bekerja
- 88.7%
- Menyambung pengajian
- 3.6%
18,940 graduan dikaji
- Doktor Falsafah (PhD)91.1%
- Bekerja
- 87.7%
- Menyambung pengajian
- 0.5%
2,646 graduan dikaji
Diploma ialah contoh paling jelas mengapa kadar pekerjaan sahaja mengelirukan. Hanya 53.4% graduan diploma bekerja, tetapi 31.5% terus menyambung pengajian, dan itu satu keputusan, bukan kegagalan. Dikira dengan betul, 85.7% bekerja, belajar atau meningkatkan kemahiran.
Tiada lajur gaji di sini
Bab 7 Statistik Pendidikan Tinggi menerbitkan status pekerjaan mengikut bidang, tetapi bukan gaji permulaan mengikut bidang. Kami belum memperoleh jadual gaji mengikut bidang yang boleh kami pertahankan, jadi kami tidak memaparkan sebarang angka.